פניה לקורא

שלום רב,
בכתיבת הבלוג אינני מתכוון להציג את מלוא התשובות לשאלות שאביא בפני הוקראים, ובמקרים מסוימים אפילו לא תשובות חלקיות. מטרת הבלוג להציג שאלות ולעורר מחשבה. יש בבלוג קישורים לאתרים ומקורות אחרים שיכולים לתת תשובות. מנסיוני התשובות מובנות טוב יותר לאחר שהשאלות הובהרו.

יום רביעי, 14 ביולי 2010

חדשנות וילדים בעבודה

הבלוג הזה מיועד בעיקר לאותם הורים לילדים קטנים הנאלצים בחופשת הקיץ הבאה עלינו לטובה (כולם מקווים) ל"ארח" את הקטנים אצלם בעבודה. למי שהגיל הזה מאחוריו - לא נורא יש לשער שהסיבוב הבא יגיע בעתיד, ומי שכבר שייך לקטגורית הסבא / סבתא - זה רלבנטי גם עבורכם.
הדבר החשוב ביותר הוא הגישה. עבור הילדים הביקור הוא אירוע המעורר התרגשות וציפייה. ההזדמנות הנדירה שלהם לחלוק עמכם את עולמם של הבוגרים, לא לבד אלא בליווי מוכר ואהוב (שלכם). האם זאת תהיה חוויה חיובית עבורכם? כמו תמיד, ההחלטה הזאת בידכם. נכון שאנחנו לא רוצים שזה מה שהילדים יראו:
אבל האם יתכן וניתן למצוא ערך מסוים מעבר לרגש ולהנאה של בילוי זמן עם חברי המשפחה הצעירים?
באחד הפוסטים בבלוג שלו מציין פרופ' שלמה מיטל כי ליזמים יש מה ללמוד מילדי הגן. ההתפלאות, צורת ההסתכלות השונה והבסיסית ללא פילטרים, וללא דעות קדומות של הילדים, יכולות לסייע ליזמים להניע את החברות שלהם בכיוונים חדשים. האם זה הכול? ומה עם חברות ותיקות?
אם ניקח את יכולות ההתבוננות של הילדים, התמימות וחוסר הפילטרים שלהם, ונסביר להם את תהליכי העבודה הפשוטים ברמת מה נעשה, מה נכנס ומה יוצא; התובנות שלהם יכולות להיות מאוד מעניינות.
בחברות רבות ישנם תהליכים שעוצבו מזה זמן רב, וחלקם ממשיכים להתקיים עד היום מסיבות היסטוריות. העובדים שמבצעים את העבודה כבר רגילים ולא תמיד עולה בדעתם שאפשר אחרת. יתר על כן, רוב העובדים היום, גם אם עובדים עם מחשבים אינם ילידי הרשת, וחלק משמעותי מהם אפילו לא ילידי המחשב (גם כותב בלוג זה), ולכן האינטואיציה הממוחשבת לא באה להם באופן טבעי. לילדים אין בעיה כזאת! מהשאלות שלהם ניתן ללמוד הרבה, ואפילו יותר מהדרך שבא יבצעו מטלות פשוטות שיתנו להם.
לכן בקיץ הקרוב, במיוחד אם אתם מנהלים, הרשו לעובדים שלכם להביא את הילדים (כמובן שמדובר במקומות בטוחים ללא סיכון), נסו לראות אם אתם יכולים להפיק תובנות חדשות, אולי תרצו לראות בהם יועצים ארגוניים (הרבה יותר זול מהאלטרנטיבה)? ולמי שחושב שרק לגבי עבודה במשרד ניתן ללמוד משהו - כדאי לראות את הסרטון הזה:

דרך אגב, לפעמים, תלוי בילד, אפשר ללמוד גם משהו על ההירrכיה הפנימית במשרד מתוך ההבנות של הילד לגבי מי הבוס. הם לא ממש מתייחסים לתארים הכתובים על הדלת, אלא מסתכלים מי אומר למי מה לעשות.
קיץ נעים ופורה.

אין תגובות:

פרסום תגובה